This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit. quis bibendum auci elit.

Instagram feed

+ 01145928421 SUPPORT@ELATED-THEMES.COM

Blog

DomůSedačkyJak vyčistit sedačku?
Nevíte, jak vyčistit sedačku? Máme pár tipů.

Jak vyčistit sedačku?

Stará dobrá sedačka, pohodlná jako žádná jiná, ale zanesená a se skvrnami? Nebo dokonce úplně nová, ale vy nevíte, jak sedačku vyčistit? Nezoufejte. Poradíme vám.

Vybrat ten nejsprávnější způsob čištění sedačky je asi nemožné. Důvodů je několik. Důležité je nejen to, o jaký typ skvrny se musíte postarat, ale také to, jaký materiál má vaše sedačka. Všechny materiály jsou specifické svými vlastnostmi, a takto specificky je třeba přistupovat i ke skvrnám, které můžete nalézt na jejich povrchu.

Sedačku neochráníte před vznikem skvrn. Ať už máte děti, které si rády vychutnají oběd na sedačce při sledování pohádky, nebo uspořádáte posezení s přáteli a s jídlem. Existují však způsoby, jak můžete proti těmto nečistotám bojovat.

Skvrny a nečistoty na látkových sedačkách

Drobné nečistoty, vlasy, chlupy z domácích mazlíčků či drobky z jídla, které natrousily děti, umíme jednoduše odstranit pomocí vysavače, klasického nebo ručního, či pomocí kartáče, který je vhodný zejména v případě, že máte doma kočku nebo psa a jejich srst nacházíte přichycenou na sedačce.

Při vysávání sedačky nezapomeňte na všechny její součásti. Vysajte opěrky, matrace i boční součásti sedačky. Pokud máte pocit, že vaše sedačka je příliš zanesená, můžete se obrátit na profesionály a zvolit například i mokré vysávání, které vám s použitím dalších vychytávek profesionálů pomůže zbavit se nejen viditelných nečistot z povrchu sedačky, ale i roztočů.

Oblíbenou alternativou je v poslední době i pěnový čistič na sedačky, který jednoduše nanesete na sedačku a následně setřete vlhkým hadrem. Dalším chytrým a v domácnosti praktickým pomocníkem je i běžná mýdlová voda. Vlhkým hadrem budete třít zanesené místo, avšak opatrně, abyste nepoškodili povrch, a následně suchým hadrem vytáhneme vlhkost z povrchu.

Silnější roztok mýdlové vody a saponátu vám pomůže se skvrnami, které jsou způsobeny mastnotou. Můžete vyzkoušet i směs sody bikarbony a vody. Nechte ji na skvrně působit alespoň 15 minut a následně vysajte vysavačem.

 

Pokud jde o konkrétní skvrny, které se běžně vyskytují, a nevíte si s nimi rady, máme několik nápadů:

•Káva, kola, ovocné šťávy – odsajte vlhkost papírovou utěrkou a očistěte houbou a studenou vodou.
•Čaj – vysušte postižené místo papírovou utěrkou a na skvrnu vyzkoušejte překrojený citron či roztok kyseliny citronové a vody.
•Červené víno – v žádném případě je neutírejte! Je třeba místo vysušit savými kuchyňskými utěrkami a následně použít citronovou šťávu či kuchyňskou sůl, kterou necháte působit na postiženém místě.
•Lak na nehty, rtěnka – pokud se vám podaří zašpinit sedačku lakem na nehty či rtěnkou, nezoufejte. Vyzkoušejte použít odlakovač bez obsahu oleje a skvrny by měly zmizet tak rychle, jak se tam objevily.
TIP – OŽIVIT BARVU
Pokud chcete oživit barvu své látkové sedačky, zkuste připravit jemný roztok vody a octa, nanést jej na hadr a následně jím utřít celou sedačku.

Skvrny a nečistoty na sedačkách z ekokůže

Zde je důležité připomenout, že u sedaček z ekokůže není vhodné používat žádné chemické čističe, řezné kartáče či přípravky určené na pravou kůži.

Na základní nečistoty vám bude stačit utěrka namočená v mýdlové vodě, ale nezapomeňte ji pořádně vyždímat. Vhodné je pravidelně používat i sprej, který je speciálně určen pro sedačky z ekokůže.

Pokud máte doma malé děti, nebo jsou vlhčené ubrousky vaším pomocníkem v domácnosti, klidně je použijte i k setření skvrn ze sedačky. Je důležité, aby ubrousky měly neutrální pH. Různé vlhké skvrny je vhodné vysušit papírovou utěrkou a následně přetřít vlhkou utěrkou.

Skvrny a nečistoty na kožených sedačkách

Drobné skvrny odstraníte opravdu jednoduše. Stačí vám vlhký hadřík, dětské vlhčené utěrky či prostředky, které jsou speciálně určeny k čištění kožených sedaček.

Skvrny na sedačce, se snažte vždy vytřít a nikdy je nerozmazávejte doširoka. Použijte vlhký hadr, mírně nasáklý mýdlovou vodou a následně nechte kůži proschnout.
Vhodné je kůži po čištění ošetřit. Vyzkoušejte speciální olej na hladkou kůži či jemný neagresivní krém. Dobrou alternativou je například i stará známá Indulona, kterou můžete sedačku ošetřit a následně nechat přes noc proschnout. U kožených sedaček je vhodné alespoň dvakrát ročně použít impregnační přípravek.

TIP – BABSKÉ RADY

Vyzkoušejte vyrobit si domácí směs octa a lněného oleje v poměru 1:1.
Poradí si s většinou skvrn na kožené sedačce.

Ať to, jak vyčistit sedačku, není pro vás už nikdy problémem.

Při koupi nové sedačky si všímejte, jaký způsob čištění doporučuje výrobce, a případné vzniklé skvrny se snažte odstranit co nejdříve.

Přidávání komentářů není povoleno.