This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit. quis bibendum auci elit.

Instagram feed

+ 01145928421 SUPPORT@ELATED-THEMES.COM

Blog

DomůSedačkyJakou výplň sedačky si vybrat?
Jak se vyznat mezi výplněmi a jakou výplň sedačky si vybrat?

Jakou výplň sedačky si vybrat?

Při výběru nové sedačky rozhoduje množství faktorů, jedním z nich by měla být i samotná výplň, která je ukazatelem praktičnosti a životnosti sedačky. Jak se vyznat v jednotlivých výplních?

Představíme vám jejich základní vlastnosti, které vám při vybírání pomohou.

  • PUR pěna
  • HR PUR
  • Silikon
  • Bonell
  • LTD
  • Vlnovcová pružina

PUR pěna

Je obecně nejpoužívanější formou výplně v dnešní době. Jiný název pro tuto výplň je studená polyuretanová pěna, paměťová pěna či označení molitan. Pokud jde o pohodlí, které je často jedním z faktorů, které nejvíce zapůsobí při výběru sedačky, studená polyuretanová pěna je zajistí.

Tento základní materiál, který se používá jako výplň nejen do sedaček, se projevuje v různých stupních tuhosti. Označení, se kterým se můžeme setkat, je například T20, T25, T30. Obecně platí, že čím vyšší číslo následuje po písmenu T, tím je výplň tužší a zároveň pevnější, čili vydrží více.

Při velmi nízké kvalitě PUR pěny, tedy s nízkým označením T, se však může stát, že již po určité době budete po dosednutí cítit pružiny, případně konstrukci dané sedačky. Je tedy důležité, abyste při vybírání nové sedačky důkladně promysleli to, jakou výplň by vaše sedačka měla mít.

HR PUR

Tento typ výplně se také používá velmi často. HR jako zkratka znamená „High resistible“, lze tedy tvrdit, že jde o skutečně tuhou a odolnou pěnu. Plusovým faktorem této sedačky je hlavně delší životnost a také odolnost. Pokud však dáváte přednost měkčím sedákům, tato výplň asi nebude pro vás to pravé. Vzhledem ke své tuhosti má tvrdší dosed než například PUR pěna. Také je třeba vzít v úvahu to, že kvalita vždy něco stojí. Sedačka s HR PUR výplní má nejen vyšší kvalitu, ale také větší odolnost a v končeném důsledku také vyšší cenu.

Silikonová pěna/kuličky

Tato výplň se často používá do opěrek na sedačky, případně jako výplň polštářů. Pokud byste se setkali s označením, že sedačka je vyplněna silikonem, není to tak úplně pravda. Samozřejmě, jsou sedačky, které jsou kompletně vyplněny silikonem, ovšem sezení na takové sedačce, by vám připomínalo například vodní postel, o ceně ani nemluvě.

Polštáře a opěrky, které jsou takto vyplněny, zajišťují komfort a vydrží opravdu dlouho měkké a nadýchané. Jsou však méně stálé, pokud jde o tvar. S takovou výplní se totiž obtížně tvarují hranaté či ostré tvary.

Bonell / Bonellová pružina/

Jedná se o základní typ pružin, které se využívají u sedaček. Tyto pružiny mají vyšší tuhost a ve srovnání například s PUR pěnou i delší životnost.

U sedaček se využívá také tzv. speciální vrstva či vrstva navíc, kterou tvoří kovová deska nebo kokosová rohož. Tato vrstva následně zabraňuje pružině, aby se protlačila do sedáku. Nemusíte se obávat, že během sezení pružinu ucítíte. Pružina nebude ani viditelná, ani citelná při sezení.

Velmi důležitým faktorem je také podklad samotný. Jeho kombinace spolu s výplní ovlivní finální pocit ze sedačky.

Tuhost sedačky můžeme určit od extra měkké až po extra tvrdou. Jaké kombinace jednotlivých výplní zajistí, aby byla sedačka extra měkká nebo případně extra tvrdá?

LTD deska v kombinaci

Pokud byste zkombinovali LTD desku (dřevotříska pokrytá laminátem) spolu s PUR pěnou či LTD desku spolu s Bonellem a PUR pěnou, výsledkem bude tvrdá sedačka.

V kombinaci s HR pur nebo Bonell+ HR pur je výsledek extra tvrdá sedačka.

Vlnovcová pružina v kombinaci

Pružina vodorovně uložená ve tvaru „vlny“. Tyto sedačky se vyznačují větší měkkostí než např. bonellové pružiny.

V kombinaci je to od extra měkké sedačky až po tvrdou.
Extra měkká = v kombinaci s PUR pěnou
Měkká = v kombinaci Bonell + PUR
Střední = v kombinaci s HR PUR
Tvrdá = v kombinaci Bonell + HR PUR

Pokud už se rozhodnete, jakou sedačku byste chtěli mít doma, případně v kanceláři a s jakou výplní, stačí vybrat „už jen“ vše ostatní. Ať už chcete rohovou sedačku, sedací soupravu, trojsedák, dvojsedák a podobně.

Následně už jen doladit správný odstín či potah, abyste byli maximálně spokojeni. Nezapomínejte však na fakt, že i když má sedačka dlouhou životnost, je třeba se o ni náležitě starat, abyste její životnost špatným zacházením zbytečně nezkracovali nebo neničili. I v případě starší sedačky existují způsoby, jak jí můžete vdechnout nový život či oživit barvy.

Přidávání komentářů není povoleno.