
Kdy a jak vytepovat pohovku?
A dá se staré křeslo zachránit jen přečalouněním?
Pohovky, křesla a koberce jsou často zanesené nečistotami, které nejen vypadají značně neesteticky, ale v horších případech mohou dokonce škodit našemu zdraví.
Usazený prach, nečistoty z okolí, drobky, skvrny od kávy a sladkých limonád, nebo skvrny, které mají na svědomí naše děti a domácí mazlíčci – pohovku chceme mít všichni čistou a v co nejlepším stavu.
Péče o pohovku začíná už ve chvíli, kdy ji přebíráme od prodejce. Hned na úvod si musíme promyslet, kam pohovku umístíme. Škodí jí totiž přímé sluneční světlo a suchý vzduch.
O TEPOVÁNÍ si mnoho lidí myslí, že už je dávno passé. V dobách, kdy naše babičky měli byty plné koberců, bylo tepování volbou číslo jedna. Dnes už se snažíme hledat jiná řešení. Například koberce (tedy ty menší) můžeme prát v pračce. Jenže pohovka se do pračky nevejde.
Co tedy máme dělat v případě, že chceme pohovku vyčistit celou a nechceme se soustředit jen na jednu skvrnu? Co takhle vdechnout pohovce nový život – rychle a efektivně?
Máte tři možnosti:
První možnost: soustředit se jen na viditelné skvrny a nečistoty a vyčistit pohovku pomocí ověřených triků – jedlé sody či jiných přípravků. Při čištění však nepoužívejte hrubé kartáče – ty by mohly povrch křesla či pohovky viditelně poškodit.
Druhá možnost: oslovit firmu, která vám přijde pohovku vytepovat až domů a vy si nebudete muset s ničím lámat hlavu – stačí se domluvit na vhodném termínu. Musíte však počítat s tím, že většina firem dochází jen v pracovní dny a v pracovní době. Počítejte tedy s tím, že v práci si kvůli sedačce budete muset požádat o den volna.
Třetí možnost: koupě vlastního tepovače, případně vypůjčení od známého, a vytepování pohovky svépomocí. Vždy si pozorně přečtěte návod od výrobce. Tato metoda má tu výhodu, že sami si pohovku či křeslo vytepujete kdykoliv, i o víkendu.
Ať už si pohovku budete tepovat sami, nebo si na to pozvete firmu, nezapomeňte, že tepovat by se mělo tehdy, když je v bytě relativně nízká vlhkost vzduchu. Zvážit byste měli léto, roční období s přirozeně teplým počasím nebo zimu během topné sezóny.
PROČ TEPOVAT?
- Hygiena a ochrana zdraví
Tepování zasahuje i do hlubších vrstev čalounění a odstraňuje se při něm nejen špína a prach, ale i roztoči. Ti mívají na svědomí různé alergie. I pohovka, která se na první pohled zdá čistá, může mít zanesené hlubší vrstvy čalounění. Výměšky roztočů jsou škodlivé pro každého z nás, zvláště pro alergiky a lidi se sníženou imunitou. A pokud máte domácí mazlíčky, tepováním pohovku vyčistíte nejen od chlupů, ale i od slin, moči a výměšků mazových žláz.
- Šetrnost k pohovce – i k peněžence
Opotřebení či poškození pohovky se nemusíte obávat. Pohovka se tepováním neznehodnotí. Právě naopak. Existuje množství čisticích prostředků určených k tepování, které jsou ekologické, nezávadné a šetrné k vaší domácnosti i k životnímu prostředí.
Půjčení profesionálního tepovače vám ušetří čas a peníze. Na jedno zapůjčení si tak vytepujete pohovku, křesla i matrace. A to vše rychle a efektivně.
KŘESLO nepotřebuje zvláštní kapitolu. Pokud se rozhodnete pro tepování pohovky a máte doma i křeslo, kterému by neuškodilo vdechnout nový život, neváhejte a vytepujte si ho. Pokud však máte pocit, že je již ošoupané, nemáte z něj dobrý dojem a nedává vám pocit pohody, zvažte možnost nového čalounění.
Je to čistě na vás – můžete si vyhledat různé „do-it-yourself“ postupy a křeslo přečalounit svépomocí, nebo se obrátit na profesionály. Do přečalounění se pusťte, až to bude nutné – až bude křeslo viditelně ošoupané, poničené, nebo až budete chtít změnit styl celého pokoje.