This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit. quis bibendum auci elit.

Instagram feed

+ 01145928421 SUPPORT@ELATED-THEMES.COM

Blog

DomůSedačkyJak kombinovat barvy?
Jak kombinovat barvy v interiéru?

Jak kombinovat barvy?

Nebojte se barevných doplňků v domácnosti

Pro ty z nás, kteří nemáme velký cit pro design a výběr doplňků, se píše množství užitečných webových stránek a článků v časopisech. Ale co dělat, když se nechceme jen inspirovat něčím, co vytvořil někdo jiný – právě naopak, chceme se angažovat sami a vtisknout interiéru svou osobnost?

Pravidlo 60-30-10

Slyšeli jste už o tomto pravidle? Aplikace je jednoduchá. Již za pár chvil můžete mít domácnost – spolu s doplňky – připravenou na focení do časopisu.

A jak že je to pravidlo?

60 % vaší domácnosti by měla tvořit dominantní barva. Ale součásti interiéru v této barvě by se neměly vybírat jen tak namátkou. Barva by se měla aplikovat hlavně na dominantní prvky, a to stěny a velké dekorace (doplňky), například pohovku, křesla či koberce.

30 % by měla tvořit sekundární barva. Pro tuto barvu platí, že by měla být dostatečně odlišná od barvy dominantní – ale zase ne příliš odlišná. Měly by se navzájem doplňovat, protože sekundární barva je ideální na menší kusy nábytku, závěsy, záclony a čalounění.

10 % patří doplňkové barvě. Ta se hodí na polštáře, rámečky fotek a obrazů a jakékoliv další doplňky, které jen zdůrazní celistvost vizuálního stylu vaší domácnosti.

Tak, a teď už jste si vytvořili barevnou paletu domácnosti, případně konkrétního pokoje. Ideální bude, když se jí budete držet při každém dalším nákupu doplňků. Překombinování velkého množství barev by totiž nevypadalo pěkně – spíše naopak, pokoj by působil nejednotně a rušivě. S pomocí tohoto pravidla si můžete vytvořit nový styl pro svůj pokoj, ale také jen částečně změnit styl stávající a dodat mu nový náboj.

Nejjednodušší bude, když si celý interiér zařídíte v jednom stylu. Zajistíte mu tak jednoduchý a příjemný vzhled a také hladké barevné přechody mezi jednotlivými místnostmi.

Tip: Nevíte, pro které barvy se rozhodnout? Neumíte si vybrané barvy představit vedle sebe? Použijte tzv. barevné kolečko. Je to vizuální pomůcka, která vám předvede všechny barvy a jejich vzájemné vztahy. Může se stát, že s jeho pomocí začnete kombinovat i barvy, o kterých jste si mysleli, že spolu nikdy ladit nemohou. Dobrým příkladem jsou typické vánoční barvy – červená a zelená.

 

Vyváženost a teplota barev

Vzhled vaší domácnosti by měl být propojen s vaší představou a s vaší osobností. Aby všechno ladilo spolu navzájem – i s vámi. Nemá přece smysl měnit dekorativní prvky tak, že se ve výsledku doma nebudete cítit dobře.

Pohlídejte si i teplotu barev vzhledem k tomu, pro kterou místnost jsou určené. A také rovnováhu mezi teplými a chladnými barvami.

Teplé barvy jsou žlutá, červená a oranžová. (A jejich odstíny.)

Chladné barvy jsou modrá, zelená a fialová. (A jejich odstíny.)

Teplé barvy působí vstřícně, pohodlně a vytvářejí dojem útulného domova. Příliš velké množství teplých barev však může působit rušivě. Přehnané množství chladných barev zase naopak může způsobit, že místnost bude vypadat chladně a možná až nepřátelsky a depresivně. Tak jako ve všem, i u barev tedy platí „všeho s mírou“.

Máte už vybranou barevnou paletu? Přinášíme vám několik doplňkových pravidel, která se také hodí dodržovat.

  1. Sbohem, umělé rostliny!

Rostliny jsou v domácnosti velmi užitečné. Čistí vzduch, v létě v bytě pomáhají udržovat příjemnou teplotu a odstraňují oxid uhličitý. Umělé rostliny jen sbírají prach. Zvažte, zda si nechcete místo umělých rostlin pořídit živé.

  1. Vzory a jejich obměny

Vyberte si základní prvek, který pak v různých formách zařadíte mezi dekorativní prvky domácnosti. Například černo-bílé detaily (čáry,  vlnovky). Nebo cokoliv jiného. Pak si pořiďte třeba povlak na polštář, květináč či vázu s tímto vzorkem a osvěžte si tak domácnost.

  1. Vyhýbejte se tmavým barvám! Nebo ne…?

Ano, tmavé barvy mohou působit depresivně a opticky zmenšovat prostor. Ale to neznamená, že se jim musíte obloukem vyhýbat. Chcete svému interiéru dodat trochu dramatičnosti a klasické elegance? Tmavý detail v přiměřeném množství nemůže ublížit. Právě naopak.

Už máte představu o tom, jak byste svůj byt mohli změnit a vdechnout mu nový život? Nemusíte měnit všechno. Někdy stačí doladit detaily nebo vyměnit zásadní prvek v jedné místnosti. Pokud chcete dodat útulnost například obývacímu pokoji, sáhněte po pohodlném křesle. Určitě najdete to, které pro vás bude dokonalé.

Přidávání komentářů není povoleno.